Jak wyceniamy auta

Typową dla wielu skupów samochodów używanych jest znaczne zaniżanie ceny, co ma im zapewnić zarobek, zaś dla Klientów jest to wygodne ze względu na oszczędność czasu. My jednak potrafimy pogodzić zapewnienie komfortu naszych Klientów z oszczędnością czasu i zaproponowaniem im korzystnych warunków finansowych. W tym celu zapewniamy kompleksową i szczegółową, ale przeprowadzoną bardzo sprawnie i szybko (oraz bezpłatnie!) wyceną auta, przez co cena, jaką proponujemy, jest uzależniona od jego stanu faktycznego, a nie naszego widzimisię. Tylko to może zagwarantować uczciwe dla obu stron warunki, a zadowolenie naszych Klientów jest dla nas priorytetem.

By dokonać wyceny samochodu, bierzemy pod uwagę jego różne aspekty. Jest to nie tylko marka, model, rocznik, wersja nadwozia, przebieg i wyposażenie, ale wiele innych, przy czym największe znaczenie dla ostatecznej ceny ma stan techniczny. Warunki, jakie proponujemy, są na tyle korzystne, że każdy, kto zgłosi się do nas i je pozna, decyduje się sprzedać nam swój samochód i kończy transakcję z nami, mając w ręku gotówkę i ciesząc się z tego, że wszystko odbyło się sprawnie i uczciwie. Wielka ilość skupowanych przez nas samochodów w ciągu roku tylko potwierdza, jak bardzo jesteśmy konkurencyjni, a na dowód tego możemy przedstawić liczne umowy sprzedaży-kupna, którymi, jako legalnie działająca firma, dysponujemy.

Bardzo ważne jest dla nas zmaksymalizowanie komfortu transakcji z punktu widzenia Klienta. Chęć sprzedaży samochodu często wiąże się z koniecznością poniesienia wielkich wysiłków, a czasami także wydatków: trzeba zrobić zdjęcia samochodu, zamieścić ogłoszenie, a jeszcze wcześniej umyć go, zadbać o jego wygląd i stan, dokonać drobnych napraw i poprawek lakierniczych, a także uregulować wszelkie opłaty, zwłaszcza gdy chce się, by cena nie była obniżana przez wady samochodu. Kiedy korzysta się z naszych usług, nie trzeba tego wszystkiego robić, nie trzeba też odwiedzać stacji diagnostycznej i płacić za przegląd samochodu i jego wycenę, gdyż można to mieć za darmo w naszej ofercie, nawet jeśli potem, po oględzinach, nie zdecyduje się z niej skorzystać. Każdy ma do tego prawo, a w naszej gestii leży dojechanie do potencjalnego Klienta i dokonanie wyceny jego samochodu. Dajemy też pisemną gwarancję, transakcja z nami jest więc łatwa, szybka i przyjemna.

Jak wygląda wykonywana przez nas wycena aut?

Wstępnej wyceny samochodu można dokonać już podczas rozmowy z Klientem przez telefon czy w czasie kontaktu poprzez formularz, gdyż pierwszym, co bierzemy pod uwagę, są podstawowe czynniki, takie jak marka i model samochodu, jego rok produkcji, wersja nadwozia, a także jednostka napędowa. To podać może nam sam Klient, co pozwala od razu ocenić, ile mniej więcej samochód może kosztować jeśli chodzi o wartość rynkową. Doskonale się w tym orientujemy, ale też do porównywania różnych sum służą nam portale motoryzacyjne z ogłoszeniami, jak Otomoto czy Allegro. Dzięki temu, że bierzemy kwestię wyceny i porównania na siebie, Klient nie musi spędzać długich godzin na przeszukiwaniu tych portali w poszukiwaniu samochodów podobnych do swojego, by ustalić, ile pieniędzy powinien za niego otrzymać.

Znaczenie dla wyceny ma także stan wizualny, ponieważ brak wyraźnych uszkodzeń na zewnątrz podwyższa cenę rynkową, która jest większa w przypadku samochodów bezwypadkowych. Może być wyższa nawet o 20-30%, zaś jeśli samochód ma defekty na zewnątrz bądź w środku, jego cena rynkowa maleje, co może sięgać nawet 60% ceny rynkowej w przypadku samochodów mocno zdezelowanych i zaniedbanych. Dobry stan jest bardzo ważny, zwłaszcza w przypadku starszych egzemplarzy, gdyż wówczas mocno winduje cenę.

Duży wpływ na cenę samochodu ma oczywiście stan techniczny. Jeśli samochód nie potrzebuj istotnych napraw i inwestycji w podzespoły, jego wartość wzrasta o około 10-20%, kiedy zaś potrzebne są naprawy, jego wartość powinna być obniżona o wszystkie koszty napraw, w co wlicza się koszt zakupu części, które należy wymienić, a także koszt wykonania prac remontowych. Cena może być więc różna, a nawet czasami wartość prac naprawczych może być wyższa niż całego samochodu. Nawet jednak w takich przypadkach jesteśmy w stanie odkupić samochód i zaproponować posiadaczowi samochodu cenę poszczególnych części i podzespołów, które są dla nas interesujące. Każdy samochód zatem budzi nasze zainteresowanie i za każdy proponujemy uczciwą cenę. Interesują nas także samochody całkowicie zniszczone w wypadkach, a także stare samochody, których nie opłaca się naprawiać – odkupimy wszystkie, nawet te, których nikt inny nie chce kupić.

Duże znaczenie przy wykonywaniu wyceny samochodu ma także jego przebieg i historia serwisowania. Niski przebieg, czyli stan licznika, istotnie podnosi wartość samochodu, nawet o 25%, tak samo jak dobrze prowadzona książka serwisowa i zapisy w bazie ASO marki samochodu. Bardziej cenne są też samochody, które miały tylko jednego właściciela – podbija to stawkę o 10-15%, ale już duży przebieg i duża ilość właścicieli, co przekłada się na mniej jasną historię samochodu, może zmniejszyć jego wartość rynkową o nawet 30%, więc wszystko to trzeba mieć na uwadze. Tak samo więcej warto jest samochód bezwypadkowy (co można ocenić na przykład po oryginalności lakieru i szyb), jednak nawet niewielka szkoda, umiejętnie naprawiona i mająca miejsce stosunkowo dawno temu, nie zmniejsza znacząco wartości samochodu. Duże znaczenie w obniżeniu sumy ma zaś niefachowo naprawiony defekt, zwłaszcza że często przekłada się to na jakość samochodu i jego wygląd wizualny. Takie defekty mogą obniżać cenę bardzo istotnie, nawet o połowę.

Przy wycenie samochodu bierzemy także pod uwagę jego wyposażenie, co różnicuje cenę o około 15-20%. Znaczenie ma zwłaszcza klimatyzacja.

Widać zatem, że wycena, jaką wykonujemy, jest bardzo szczegółowa, a także uczciwa. Zadbany, w dobrym stanie technicznym, bezwypadkowy, mający mały przebieg samochód może być wart o wiele więcej niż stanowi jego cena rynkowa, nawet dwukrotnie i my jesteśmy w stanie taką cenę naszym Klientom zapłacić. Łatwo można się o tym przekonać, wystarczy skontaktować się z nami poprzez formularz wyceny i poddać swój samochód wycenie wykonywanej przez naszych specjalistów.

Oczywiście wymienione czynniki to nie wszystkie, jakie mają znacznie dla końcowej ceny samochodów używanych. Niektóre czynniki, na przykład kierownica po prawej stronie, zaniżają cenę, gdyż na takie samochody jest w Polsce mniejszy popyt, dlatego trudniej jest je sprzedać. Znaczenie może też mieć na przykład stan prawny samochodu, stan jego opon czy też fakt posiadania bądź nie ważnego OC i przeglądu technicznego. By dokonać precyzyjnej i uczciwej wyceny auta, trzeba mieć tego wszystkiego świadomość, a my, jako profesjonaliści, posiadamy ją w pełni, dlatego wyceny, jakich dokonują nasi rzeczoznawcy, są obiektywne, precyzyjne i uwzględniają wszelkie czynniki. Dzięki temu nasza wycena w pełni odzwierciedla wartość rynkową samochodu i nie ma mowy o żadnych nieuczciwych, niejasnych czy nieprecyzyjnych praktykach.

Gwarancja rzetelnej wyceny

By udowodnić, że nasza wycena jest zgodna ze stanem faktycznym samochodu, możemy uzasadnić ją na rzecz Klienta krok po kroku. Kiedy zaś potencjalny Klient jest zdania, że jego samochód jest wart więcej, niż zaproponowana przez nas cena, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać jeszcze jedną wycenę, której dokona licencjonowany rzeczoznawca. Koszt takiej wyceny pokrywa nasz Klient, jeśli jednak okaże się, że miał rację, podejmujemy się odkupienia samochodu według ceny określonej przez tego rzeczoznawcę.